حرف نو

فرهنگ هنر و ادبیات

شنبه 14 مهر‌ماه سال 1386 ساعت 00:10

پگاه نقد و نظریه ی ادبی امروز ایران

پگاه نقد و نظر امروز ایران

 


محمدرضا محمدی آملی


 

گیلان از دیرباز در حوزه های مختلف فرهنگی و ادبی پیشتاز و سر آمد بود . مدعای سخن مرا انتشار نشریات ادبی و فرهنگی از بازار روز  تا کادح و گیله وا و پگاه ثابت می کند و حضور چهره های سرشناس در زمینه شعر و داستان گواهی دیگر بر این ادعاست شاعرانی چون شمس لنگرودی ، حافظ موسوی ، مهرداد فلاح ، بیژن نجدی ، شیون فومنی ، علیرضا پنجه ای ، علی عبدالرضایی در چند سال اخیر خوش درخشیدند و یکه تاز این عرصه مهم فرهنگی شدند واین همه مرهون فضای باز فرهنگی در قیاس با دیگر استان ها و فعال بودن رسانه های مکتوب ادبی طی چند دهه ی اخیر است .

 

چند روز قبل نشریه ای به دستم رسید به نام پگاه ویژه ی نقد ونظریه های ادبی امروز ایران  که به همت بلند بهنام ناصری شکل گرفته است . نشریه  پگاه  هفته نامه ی سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی است که در رشت به مدیر مسئولی فرحناز حسینی گرگان  و به سردبیری آرمین تحویلداری چاپ و منتشر می شود و هر از گاه ویژه نامه ادب و هنر آن زیر نظر بهنام ناصری   منتشر می شود .

 

دومین شماره پگاه ویژه ادب و هنر  شامل مقالاتی از علی باباچاهی ، مرتضی پورحاجی ، امید شمس ، سعید طباطبایی ، حسین رسول زاده ، هما سیار ، رضا عامری ، مهرداد فلاح ، و ... است در همین شماره سه گفت و گو با شمس آقاجانی ، هوشیار انصاری فر و قاسم کشکولی  آمده است .  در این نشریه که  با نگاهی نو فراهم آمده کتاب شعر زن تاریکی کلمات  حافظ موسوی  ، وقت تقصیر محمدرضا کاتب ، عشق اول علیرضا پنجه ای  نقد و بررسی شده است .

 

نشریه پگاه در 68 صفحه و به قیمت هزار تومان وبا حروف بسیار ریز منتشر شده که خواندن بعضی از صفحات را دشوار و نا ممکن کرده است . گرچه همه ی  اهل ادبیات می دانند که چاپ و انتشار نشریات تخصصی به خصوص در زمینه ی ادبی با چه دشوار ی هایی روبرو است   اما کار گرافیکی  در سخت خوانی  برخی از صفحات نقش داشتند که امیدواریم  در شماره های بعدی حتما برطرف می شود .

 

همت بلند  دست اندر کاران پگاه ادبی را درود می فرستم  و در انتظار انتشار سومین  شماره این نشریه که به شعر و داستان  پیشرو ایران اختصاص  دارد می مانم .